سیگنال سرمایه گذاری، تریدر را ترغیب به خرید یا فروش یک دارایی می کند. سیگنال سرمایه گذاری توسط تحلیلگران در بازار فارکس به وجود می آید.

حال این تحلیلگر می تواند یک انسان باشد که از تحلیل تکنیکال و اندیکاتورها استفاده می کند یا حتی میتواند یکسری الگوریتم و ربات باشد.

در ادامه بیشتر با معنی مفهوم سیگنال سرمایه گذاری آشنا خواهیم شد و کاربرد آن، ریسک های سیگنال بازارهای مالی و بهترین منبع دریافت سیگنال بورس، سیگنال فارکس و سیگنال کریپتو را با هم بررسی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید : آشنایی با معنا و مفهوم سیگنال سرمایه گذاری

سیگنال سرمایه گذاری چیست؟

تصور کنید که شما در یک جنگل انبوه و پیچیده گم شده‌اید.

شما به دنبال یک گنج ارزشمند هستید، اما مسیر را نمی‌دانید. در این شرایط، یک قطب‌نما و نقشه گنج می‌تواند راه را به شما نشان دهد و شما را به سمت گنج هدایت کند.

سیگنال‌های سرمایه‌گذاری نیز در بازارهای مالی نقشی مشابه قطب‌نما را دارند. آنها به شما کمک می‌کنند تا در میان اطلاعات و تحلیل‌های مختلف، بهترین مسیر را برای کسب سود در بازارهای مالی پیدا کنید.

همانطور که یک قطب‌نما تضمین نمی‌کند که شما به گنج خواهید رسید، سیگنال‌ سرمایه‌گذاری نیز تضمین نمی کند که به سود در بازار فارکس یا کریپتو یا بورس برسید.

سیگنال سرمایه گذاری چیست؟

سیگنال کریپتو یا سیگنال فارکس نمیتوانند به تنهایی عامل موفقیت شما در بازار شوند.

تصور کنید که شما به عنوان یک فرد غیر متخصص و مبتدی، به دنبال کسب سود در بازار فارکس هستید.

اما دانش و تجربه کافی برای تحلیل بازار و شناسایی بهترین فرصت‌های معاملاتی را ندارید.

حتی نمیدانید چطور ابزارها را با یکدیگر ترکیب کنید و یک استراتژی معاملاتی بسازید! در این شرایط، استفاده از سیگنال‌ فارکس یا سیگنال کریپتو و می‌تواند راه حل مشکل شما باشد.

بیشتر بخوانید : مفهوم ریسک در بازارهای مالی

انواع سیگنال سرمایه گذاری

انتخاب نوع سیگنال مناسب به عوامل مختلفی مانند سبک معاملاتی، میزان دانش و تجربه و اهداف سرمایه‌گذاری شما بستگی دارد. در ادامه 3 سیگنال برتر را در بازارهای مالی بررسی خواهیم کرد.

سیگنال فارکس

سیگنال فارکس، راهنمایی برای شناسایی نقاط ورود و خروج در بازار ارزهای خارجی است. این سیگنال‌ها می‌توانند بر اساس تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی یا ترکیبی از هر دو ارائه شوند.

اخبار و اظهارات بانک‌های مرکزی، به خصوص فدرال رزرو، می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی بر بازار فارکس داشته باشد. همیشه قبل از معامله با سیگنال، اخبار و رویدادهای اقتصادی را یکبار دیگر بررسی کنید.

در سیگنال فارکس حد ضرر و حد سود خود را به پیپ یا پوینت مشخص کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا ریسک معاملات خود را مدیریت کنید.

سیگنال کریپتو

سیگنال‌ کریپتو را فقط از کسانی دریافت کنید که روی ارزهای شناخته شده با حجم معاملات معقول تمرکز کرده اند.

از کسانی که ارزهای ناشناخته یا ارزهای با حجم معاملات پایین را معرفی می‌کنند، دوری کنید.

سیگنال بورس

بازار بورس برخلاف کریپتو و فارکس یک بازار یک طرفه است. در بازار بورس شما فقط با خرید کردن در این بازار و بالا رفتن قیمت می توانید سود دریافت کنید.

به همین خاطر کسانی که سیگنال بورس ارائه می دهند، باید حداقل چند سال سابقه فعالیت در بازار بورس را به صورت بومی داشته باشند.

تحلیلگر بازار بورس نیاز به مهارت تابلوخوانی نیز دارد. تا بتواند نقطه ورود دقیق تری به شما ارائه دهد.

همچنین سیگنال بورس با مشکلی به نام صف خرید و صف فروش مواجه است. به همین خاطر، ارائه دهنده سیگنال بورس باید یک فرد بومی باشد که سابقه فعالیت در این بازار را از قبل داشته است.

بیشتر بخوانید : وین ریت چیست و چگونه آنرا محاسبه کنیم؟

سیگنال چکونه تولید می شود؟

سیگنال‌های سرمایه‌گذاری، اعم از سیگنال فارکس، سیگنال بورس یا سیگنال کریپتو، ایده‌ای برای خرید، فروش یا نگهداری یک دارایی خاص در یک زمان مشخص هستند.

این سیگنال‌ها توسط تحلیلگران و معامله‌گران باتجربه بر اساس تحلیل‌ تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و یا ترکیبی از هر دو تولید می‌شوند.

تحلیلگران با استفاده از تحلیل تکنیکال و بررسی نمودارها، الگوهای نموداری و اندیکاتورها، سیگنال سرمایه گذاری تولید می کنند.
برخی دیگر از تحلیلگران، تحلیل فاندامنتال را برای تولید سیگنال انتخاب می کنند. این افراد، با بررسی عوامل اقتصادی (اخبار و رویدادهای اقتصادی) و گزارشات مالی، ارزش واقعی یک دارایی را تعیین می کنند. سپس  سیگنال سرمایه گذاری آن دارایی را تولید کرده و انتشار می دهند.

بیشتر بخوانید : کپی تریدینگ چیست و چگونه کار می کند؟

فرآیند تولید سیگنال سرمایه گذاری
همچنین برخی از تحلیلگران احساسات و جو حاکم در بازار را نیز در نظر میگیرند. این افراد برای تولید سیگنال معتبرتر، احساسات عمومی و نظرات تریدرهای خرد را هم تحلیل می کنند.

سیگنال‌های سرمایه‌گذاری، به‌ویژه در دنیای پویای فارکس، بورس و کریپتو، فقط به معنای خرید یک دارایی نیستند.

در واقع، سیگنال‌های دقیق و معتبر می‌توانند راهنمایی برای نگهداری یا فروش یک دارایی در زمان مناسب نیز باشند.

بیشتر بخوانید : انواع حساب معاملاتی در فارکس

بهترین منابع دریافت سیگنال سرمایه گذاری

انتخاب منبع مناسب برای دریافت سیگنال‌سرمایه‌گذاری، دغدغه‌ی بسیاری از معامله‌گران، به‌ویژه افراد مبتدی است. در این میان، منابع مختلفی وجود دارند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

کانال‌های تلگرامی یکی از منابع رایج برای دریافت سیگنال هستند. اما باید توجه داشت که اعتماد کورکورانه به هر شخصی و انجام معاملات بدون بررسی، می‌تواند منجر به ضرر و زیان شود.

مهم‌ترین معیار برای انتخاب منبع سیگنال، بررسی تاریخچه عملکرد آن منبع است. باید بررسی کنید که سیگنال‌های قبلی آن منبع به چه میزان سودآور بوده‌اند و آیا حد ضرر سیگنال‌ها فعال شده است یا خیر!

علاوه بر کانال‌های تلگرامی، برخی از بروکرها نیز سیگنال‌ سرمایه گذاری ارائه می‌دهند.

دقت و اعتبار این سیگنال‌ها به بروکر و تحلیلگران آن وابسته است. سیگنال فارکس و سیگنال کریپتو دو موردی است که توسط بروکرها منتشر می شود.

انتخاب بهترین منبع سیگنال به نیازها و اهداف شما بستگی دارد. در انتخاب منبع سیگنال، باید به فاکتورهایی همچون دقت و اعتبار سیگنال‌ها، تنوع و به‌روز بودن آنها، هزینه سیگنال‌ها، سابقه عملکرد و اعتبار منبع، و نحوه ارائه سیگنال‌ها (متن، نمودار، ویدئو و …) توجه کرد.

چگونه یک سیگنال را بررسی کنیم؟

انتخاب سیگنال‌های سرمایه‌گذاری، اعم از سیگنال فارکس، سیگنال بورس یا سیگنال کریپتو، و معامله کردن با آنها، تصمیمی ارادی است که مسئولیت آن بر عهده شما می باشد.

هیچ سیگنالی تضمین‌کننده سود نیست و احتمال ضرر و زیان در هر معامله‌ای وجود دارد.

شما به عنوان معامله‌گر، مسئولیت کامل سرمایه خود را بر عهده دارید.

بیشتر بخوانید : تفاوت تحلیل تکنیکال و فاندمنتال

بررسی دقیق سیگنال‌ها قبل از استفاده از آنها، احتمال ضرر و زیان را به طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

بررسی کنید که ارائه‌دهنده سیگنال، سابقه عملکرد قابل قبولی در ارائه سیگنال‌های سودآور دارد یا خیر؟

همچنین با پشتیبانی صحبت کنید و از ارائه‌دهنده سیگنال بخواهید تا استراتژی معاملاتی خود را به طور شفاف توضیح دهد.
سپس بررسی کنید که سیگنال‌ها با لحاظ کردن مدیریت ریسک ارائه می‌شوند یا خیر؟

بیشتر بخوانید : معرفی و بررسی جامع معاملات انتقالی (Carry Trade)

آیا هزینه سیگنالی که پرداخت می کنید با سود آوری سیگنال ها تناسب دارد؟ آیا منبع موردنظر، سیگنال را به صورت قابل فهم ارائه می دهد؟

نقاط خرید، نقاط فروش، حد ضرر و حد سود را تغیین کرده است؟

ریسک به ریوارد این معامله حداقل 1 به 2 است؟ چه میزان سرمایه برای ورود به این معامله نیاز است؟

برای مثال، در بازار کریپتو، اگر ایلان ماسک یک توییت مثبت برای دوج کوین منتشر کند، سیگنال Short یا Sell روی دوج کوین تصمیمی اشتباه است.

به یاد داشته باشید که حفظ سرمایه، اولویت شماست!

بیشتر بخوانید : تورم اقتصادی چیست و چگونه محاسبه می شود؟

نحوه بررسی سیگنال سرمایه گذاری

تجربه سیگنال سرمایه گذاری

در سال 1399، فردی به دنبال راهی برای بهبود معاملات بورسی خود بود. او تصمیم گرفت عضویت کانال‌های تلگرامی را برای دریافت سیگنال بورس خریداری کند.

تجربه اول این فرد با خرید سهم ثاخت همراه بود. او با دنبال کردن سیگنال خرید، حدود 30 درصد سود کسب کرد. اما خوشحالی او فقط چند روز بود و قیمت سهم نزولی شد. در نهایت، سود 30 درصدی او به 70 درصد ضرر تبدیل شد.

بیشتر بخوانید : سیگنال فارکس با هوش مصنوعی : کسب درآمد نجومی از فارکس

برای پیگیری موضوع، این فرد با پشتیبانی کانال تماس گرفت. تنها پاسخی که دریافت کرد این بود که باید سود خود را در زمان مناسب برداشت و از بازار خارج میشد. اما نکته این بود که تولید کننده سیگنال هیچ هشداری مبنی بر فروش سهم نداده بود.

این تجربه درس‌های مهمی برای این فرد به همراه داشت:

·         هیچ سیگنالی تضمین‌کننده سود نیست و همیشه احتمال ضرر و زیان وجود دارد.

·         مسئولیت نهایی معاملات بر عهده خود فرد است و نباید به طور کورکورانه از سیگنال‌ها پیروی کرد.

·         بررسی و راستی‌آزمایی دقیق هر سیگنال، قبل از استفاده از آن، ضروری است.

·         یادگیری تحلیل تکنیکال و بنیادی برای تصمیم‌گیری آگاهانه در معاملات، بسیار مهم است.

·         پس از این تجربه، این فرد به دنبال منابع معتبر برای آموزش تحلیل تکنیکال و بنیادی رفت و سعی کرد با مطالعه و بررسی، مهارت‌های معاملاتی خود را ارتقا دهد.

امید است که تجربه این فرد برای سایر سرمایه‌گذاران آموزنده باشد و آنها را در انتخاب آگاهانه و مسئولانه سیگنال‌های سرمایه‌گذاری راهنمایی کند.

بیشتر بخوانید : بررسی روند قیمت و اهمیت آن در بازارهای مالی

سخن نهایی

سیگنال‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی، نقشی مشابه قطب‌نما را دارند. سیگنال ها به تریدرها و سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند تا در میان انبوه اطلاعات و تحلیل‌ها، مسیر مناسب برای کسب سود را پیدا کنند. با این حال، هیچ قطب‌نما و نقشه گنجی تضمین‌کننده رسیدن به گنج نیست و سیگنال‌ها نیز تضمینی برای سودآوری ارائه نمی‌دهند.

انتخاب و استفاده از سیگنال‌های سرمایه‌گذاری، تصمیمی ارادی و مسئولانه است که باید با احتیاط و بررسی دقیق انجام شود.

بیشتر بخوانید : آشنایی با حساب اسلامی (swap-free) و تأثیر آن در انتخاب بروکر مناسب

در مورد سیگنالی که دریافت می کنید، تاریخچه عملکرد و اعتبار منبع سیگنال، استراتژی معاملاتی ارائه‌دهنده سیگنال را بررسی کنید. دقت کنید که نقاط ورود و خروج، حد ضرر و حد سود را قبل از معامله مشخص کرده باشند.

مطمئن شوید که سیگنال‌ها با لحاظ کردن مدیریت ریسک ارائه می‌شوند.

قبل از خرید عضویت منبع سیگنال سرمایه گذاری، هزینه سیگنال‌ها را با سودآوری آنها مقایسه کنید!!!

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *